program " Moja mała Ojczyzna"

"Kto ty jesteś? - Polak mały..."

Moja mała Ojczyzna" - program edukacji regionalnej oraz projekt „Polska - moja Ojczyzna" są od wielu lat realizowane w naszym przedszkolu.

Wprowadzanie i wykorzystanie elementów regionalnych w pracy z dziećmi przedszkolnymi ma istotne znaczenie w tworzeniu specyficznego dla przedszkola klimatu wychowawczego.

Edukacja regionalna pomaga w poznawaniu własnego regionu, jego dziejów, tradycji, kultury oraz w kształtowaniu więzi emocjonalnych z tzw. „Małą Ojczyzną".

Dla małego dziecka pojęcie „Ojczyzna jest pojęciem abstrakcyjnym, gdyż nie rozumie ono do końca jego znaczenia.

Aby w przyszłości dziecko rozumiało słowo Polak - Patriota- Polska - Moja Ojczyzna, należy „małymi kroczkami" przybliżać mu obraz kraju, rozbudzać patriotyzm prostymi sposobami i metodami na miarę możliwości dziecka.